Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs?

this is easy just follow my steps and you'll get 100 on this question
ok first u

u first have to cross multiply 112/12 = x/3 u multiply 112*3= 336 and multiply x*12= 12x then divide 12 with 336 and u get 28 cents the answer is 28 cents hope this helped u
lilly828543
Asked Oct 18, 2016
Edited Oct 18, 2016

TIP: If it's not your answer to this question, please click "Leave a Comment" button under the question to communicate with the question owner.

Categories