Can someone help me compute the new purchase price and cost to manufacture price?

Company X purchases supplies for $300 per 200 units but its supplier recently increased its product by 20%. Management wants to produce use the following data

Annual Production for 80000 units

Direct labor 1.20 per unit
Direct materials .50 per unit
Variable Factory overhead .80 per unit
Fixed factory overhead .60 per unit
Variable selling costs for the assembled product .40 per unit
redsoxslinky
Asked Apr 27, 2013

TIP: If it's not your answer to this question, please click "Leave a Comment" button under the question to communicate with the question owner.

Can you help them?

You may want to know:

Categories